Jedlo navyše štartuje: Ľudia z prevádzok a organizácií hovoria, prečo sa do projektu zapojili

„Aj keď žijeme v náročnom čase celosvetovej pandémie a v gastre to nie je ľahké, myslím si, že sa mnohí máme dobre a môžeme pomôcť ľuďom, ktorí majú oveľa ťažší život,“ vysvetľuje Robo Nagy z bistra Otto!.

6. 9. 2021; Autor: Natália Žáková, Foto: Dominika Behúlová, Magdaléna Tomalová

Projekt Jedlo navyše je založený na úzkej spolupráci gastroprevádzok s organizáciami, ktoré pomáhajú ľuďom v neľahkej životnej situácii. Kúpou vouchera zabezpečíte adresnú pomoc tým, pre ktorých je kvalitné jedlo často nedostupné, a zároveň podporíte svoje obľúbené prevádzky. Ľudia z prevádzok aj organizácií, ktoré sú súčasťou pilotnej fázy, nám priblížili, prečo sa do projektu zapojili.

Robo Nagy

Majiteľ bistra Otto!

Myšlienka tohto projektu sa mi páčila od prvého momentu. Aj keď žijeme v náročnom čase celosvetovej pandémie a v gastre to nie je ľahké, myslím si, že sa mnohí máme dobre a môžeme pomôcť ľuďom, ktorí majú oveľa ťažší život. Páči sa mi, že ide o cielenú pomoc. Spájame sa s organizáciou, ktorá sa venuje ľuďom v zložitej životnej situácii, preto mám dôveru, že to bude fungovať.

David Trcka

Spolumajiteľ bistra Svadby a Kari

Tento projekt sa nám zapáčil. Poznáme pražskú kaviareň U zavěšeného kafe (na podobnom princípe ako Jedlo navyše prináša ľuďom kávu, pozn. red.) a toto je podobné.

Už dlho dávame zľavu na jedlo panej, ktorá predáva NOTA BENE pri jednej našej prevádzke, spolupráca s OZ Proti prúdu je teda pre nás aj určitá symbolika. Jedlo navyše nám určite dáva zmysel, pretože môžeme spoločne pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú.

Oto Kóňa

Spoluzakladateľ stánku s kváskovou pizzou Slajs

Podobné projekty som vnímal vo viacerých krajinách, a keď ste nás oslovili, veľmi som sa potešil, že aj na Slovensku môžeme byť súčasťou tohto pozitívneho projektu. Veľmi oceňujem aj to, že ako agentúra robíte pekné veci, viete, ako ich zastrešiť a komunikovať. Zároveň ste podľa mňa vybrali kredibilných partnerov, cez ktorých dokážete zabezpečiť, že keď zákazníci prevádzok kúpou vouchera podporia ľudí v ťažkej životnej situácii, dostane sa jedlo k tým správnym ľuďom.

Páči sa mi celý ekosystém, ako ste nad tým premýšľali a vyberali partnerov v rámci testovacej fázy, preto sme sa v Slajs hneď chceli zapojiť.

Jozef Kákoš

Riaditeľ Depaul Slovensko

Zo skúsenosti vieme, že je veľké množstvo ľudí, ktorí chcú pomáhať tým, ktorí to potrebujú. Často však riešia, nakoľko je ich pomoc efektívna a adresná. Projekt Jedlo navyše v sebe spája oba aspekty, ktoré by pomoc mala obsahovať. 

Je efektívny, keďže reaguje na základnú potrebu každého z nás a tou je dostupnosť jedla. A zároveň je adresný, keďže ide priamo k človeku, ktorý pomoc potrebuje. Výhodou projektu zároveň je, že dopĺňa ďalšie služby, ktoré v rámci našej organizácie ľuďom bez domova poskytujeme.

Sandra Pazman Tordová

Spoluzakladateľka OZ Proti prúdu a šéfredaktorka NOTA BENE

Do tohto projektu sme sa v OZ Proti prúdu, v rámci ktorého vydávame časopis NOTA BENE, zapojili, lebo chceme spoluvytvárať svet, ktorý nie je ľahostajný, ale solidárny. Lebo veríme, že môcť sa podeliť je výsada a deliť sa s tým, čo máme navyše, je normálne a príjemné. Som presvedčená, že existuje veľa ľudí, ktorí pomáhať chcú, a tento projekt im dáva šancu niečo malé urobiť.

Jedlo navyše sa mi páči aj preto, že dáva človeku šancu darovať inému človeku nielen dobré jedlo, ale aj pocit, že niekomu na ňom záleží. Myslím si, že v ťažkej situácii je aj takýto drobný počin na nezaplatenie.

Janka Langová

Vedúca oddelenia inklúzie, sociálnych vecí a kultúry Starého Mesta Bratislava, zodpovedná za Sociálnu výdajňu

V konaní dobra vidím zmysel, ale aj konať dobro sa človek musí naučiť. Deti sa to môžu od rodičov učiť aj pri kúpe takej samozrejmosti, akou je pre mnohé pizza. Veľa dospelých ľudí v núdzi s rôznymi osudmi však chuť kvalitnej pizze nepozná, pretože si ju nemôže dovoliť.

Veľa ľudí jedlo vyhadzuje, ale mnohí si ho vážia, vedia byť empatickí a podporiť iných. Aj preto sme sa rozhodli do projektu ísť – urobiť niečo pre iných aj nad rámec povinností samosprávy.